Międzypokoleniowe „słuchanie i opowiadanie”

Ocena użytkowników:  / 23
SłabyŚwietny 

Poznań liczy ponad pół miliona mieszkańców, z czego 120 tys. to studenci. To jedno z największych miast w Polsce, tutaj ludzie w każdym wieku mogą korzystać z wielu form kultury, na wyciągnięcie ręki są teatry, kina, filharmonie, kluby muzyczne, uniwersytety. Mimo to istnieje nieodparte wrażenie, że te możliwości nie dają zbyt wielu okazji do spotkań i rozmów, zwłaszcza tych międzypokoleniowych, ponieważ współczesne wydarzenia kulturalne oferują indywidualną rozrywkę.  Poza tym kontakty między „starszymi” i „młodszymi” obciążone są wieloma stereotypami o „innym” pokoleniu.

Powszechne są opnie: „Młodzi i starzy mówią innymi językami”, „Starsi nie mają fantazji i boją się nowego”, „Ta dzisiejsza młodzież…”, etc.

Pomysł, by młodsi i starsi słuchali opowiadanych sobie nawzajem historii, powstał przy stole, podczas wspólnej rozmowy i opowieści Zbigniewa Theusa o Akademickim Klubie Seniora, o zaangażowaniu w różne działania studenckie i społeczne oraz historii Magdy Janaszek o studiach i wolontariacie. Na własnym przykładzie stwierdzili, że są to niezwykle ciekawe dla obu stron doświadczenia, a słuchanie o nich dostarcza im mnóstwa inspiracji do dalszych działań. Postanowili zorganizować spotkania młodzieży z seniorami na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza i w innych miejscach bardzo dobrze znanych obecnym studentom oraz absolwentom. Dla jednych są to miejsca wspomnień z czasów studenckich, dla drugich miejsca częstych wizyt.

Międzypokoleniowe „słuchanie i opowiadanie” przyciągnęło wielu młodych i starszych Poznaniaków,a mała inicjatywa zamieniła się w większy projekt, który otrzymał dofinansowanie Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – dzięki tym środkom wkrótce ukarze się książka z zebranymi opowieściami.                              

 

Organizator

 

Ranking

UżytkownikPunkty
1. Renata Czeszejko Nowacka2400
2. RichardJele1052
3. Sylwia Szumowska1016
4. Julia Nowacka631
5. Dominika Gozdera535
6. Jarosław Dobrzyński502
7. Natalia Nowacka408
8. Johnsonoi348
9. Agnieszka Gembalczyk306
10. Paweł Matraszek286
Pełny ranking

Partnerzy

    array(1) { [0]=> string(32) "images/partnerzy_glowna/NIP2.JPG" }
  • images/partnerzy_glowna/3pietra.jpg
  • images/partnerzy_glowna/EOG_logo.jpg
  • images/partnerzy_glowna/NIP2.JPG
  • images/partnerzy_glowna/PFDM_logo.jpg
  • images/partnerzy_glowna/herb gminy nowosolna.jpg
  • images/partnerzy_glowna/images.jpg
  • images/partnerzy_glowna/wlochy1.jpg
  • images/partnerzy_glowna/wlochy2.jpg