Jak zostac wolontariuszem EVS

Ocena użytkowników:  / 23
SłabyŚwietny 

                      

Najpierw znajdź organizację goszczącą i wysyłającą

Aby zostać wolontariuszem najpierw powinieneś znaleźć zarówno organizację goszczącą w kraju, w którym chciałbyś realizować swój wolontariat, jak i organizację wysyłającą z Polski, która przygotuje cię do wyjazdu i pomoże w załatwieniu formalności (nie może nią być Narodowa Agencja Programu "Młodzież w działaniu"!).

Baza wszystkich akredytowanych organizacji EVS jest dostępna na stronie Komisji Europejskiej. Tam znajdziesz opisy organizacji i opracowanych przez nie projektów dla wolontariuszy z zagranicy. Opisy są sporządzone w języku angielskim. Zapoznaj się z tymi propozycjami i wybierz numery interesujących cię organizacji.

W bazie tej znajdziesz również wszystkie akredytowane organizacje wysyłające w Polsce. Poszukaj takiej, która jest najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.


Zgłoś swoją kandydaturę

Znalazłeś projekty, który cię interesują? Powinieneś skontaktować się z wybranymi organizacjami i spytać o możliwości wzięcia udziału w projekcie Wolontariatu Europejskiego. Musisz przekonać organizację goszczącą, że będziesz doskonałym wolontariuszem. Wyślij wymaganą dokumentację (zazwyczaj jest to życiorys oraz list motywacyjny) i czekaj na odpowiedź. Jeśli będzie odmowna, nie poddawaj się. Znajdź inną organizację i spróbuj jeszcze raz. Wytrwałość to jedna z cech bardzo pożądanych u kandydatów na wolontariuszy.


Załatw formalności

Zostałeś wybrany? Organizacja, do której się zgłosiłeś, zaakceptowała twoją kandydaturę? Teraz przyszedł czas na wypełnienie wniosku. Organizacje - goszcząca i wysyłająca - wspólnie wypełniają wniosek oraz decydują, która z nich złoży wniosek do Narodowej Agencji w swoim kraju. Jeśli wybrałeś projekt w kraju partnerskim, to   wniosek musi złożyć  polska organizacja do Polskiej Narodowej Agencji.  Musicie zdążyć przed jednym z pięciu terminów składania wniosków. Pamiętajcie, że od terminu złożenia  wniosku do rozpoczęcia projektu muszą upłynąć minimum 3 miesiące.


Czekaj na decyzję

Decyzję o dofinansowaniu projektów Wolontariatu Europejskiego podejmuje komitet ewaluacyjny Programu "Młodzież w Działaniu" w kraju, w którym wniosek został złożony. Następuję to nie później niż dwa miesiące po terminie złożenia wniosku. W Polskiej Narodowej Agencji decyzję komitetu ewaluacyjnego zatwierdza zarząd Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Jeśli twój projekt uzyskał ocenę pozytywną, możesz już przygotowywać się do wyjazdu!


Załatw formalności

Od momentu zakwalifikowania do chwili wyjazdu zostanie co najmniej 6 tygodni. Ten czas potrzebny jest na załatwienie wszelkich formalności, czyli na podpisanie umowy o realizacji projektu, wyrobienie paszportu, wizy, itp. Przed wyjazdem organizacja wysyłająca zorganizuje szkolenie informacyjne dla wolontariuszy. Pomoże ci ono przygotować się do pobytu za granicą.


A po projekcie…

Po zakończeniu pracy jako wolontariusz powinieneś otrzymać certyfikat Youthpass. Jest to dokument potwierdzający twój udział w Wolontariacie Europejskim oraz określający kompetencje, które zdobędziesz podczas projektu. Z pewnością będzie on atutem w Twojej przyszłej karierze zawodowej. Żeby tak się stało powinieneś jeszcze przed wyjazdem zaplanować swój proces uczenia się w czasie projektu.


Powodzenia!


Źródło informacji : http://www.mlodziez.org.pl/akcja-2/strefa-wolontariusza/chce-zostac-wolontariuszem

  • Paweł Matraszek

    Dodano 2012-07-26 11:28:36

    ok


  • Małgorzata Malikowska

    Dodano 2014-10-26 09:07:38

    ;)


Pokaż wszystkie komentarze