Powiedz STOP narzekaniu

Ocena użytkowników:  / 20
SłabyŚwietny 

Nietypowa akcja społeczna zawita na łódzkie ulice. Stowarzyszenie Nowej Psychologii chce oduczyć łodzian narzekania. Wolontariusze będą nam wiązać na przegubach białe bransoletki. Po co?

Rozpoczęła się łódzka edycja ogólnopolskiej akcji "Powiedz STOP narzekaniu". Celem akcji jest uświadamianie łodzianom, że pozytywne nastawienie sprzyja rozwiązywaniu otaczających nas problemów.

Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Nowej Psychologii z Krakowa. Akcja ma być prostą i skuteczną terapią. Wszystko polegać ma na noszeniu na nadgarstku białego sznureczka i przekładaniu go na rękę za każdym razem, gdy przyjdzie nam ochota narzekać. Celem jest wytrzymanie dwudziestu jeden dni bez przekładania bransoletki, pamiętając o tym, że w razie wpadki dni trzeba będzie liczyć od nowa. Liczba 21 nie jest przypadkowa. Naukowcy twierdzą, bowiem, że nowy nawyk u człowieka pojawia się właśnie po 21 dniach ciągłego i codziennego powtarzania danej czynności. Oznacza to, że jeżeli przez 21 dni nie przełożymy bransoletki z jednej ręki ba drugą, i nie będziemy narzekać, będziemy już nawykowo myśleć pozytywnie. Zaczniemy skupiać się na rozwiązywaniu problemów i pozytywnych stronach sytuacji.

Warto zaangażować się w kampanię, bo nowe nawyki na pewno wprowadzą nową jakość do naszego życia. Socjologowie twierdzą, że narzekanie stało się dla Polaków bardzo charakterystyczne, niemal jak idea "keep smiling" dla Amerykanów. Warto wiedzieć, że podczas narzekania koncentrujemy umysł na problemie, a nie na jego rozwiązaniu i wyjaśnieniu. Narzekając zagłębiamy się w problem zamiast z niego wychodzić. Przestać narzekać można dopiero wtedy, gdy uświadomimy sobie problem, ale także zaczniemy zadawać sobie pytanie jak dany problem moglibyśmy rozwiązać.

Stowarzyszenie Nowej Psychologii poza białym sznureczkiem na nadgarstku proponuje wyrażanie zadowolenia z małych rzeczy. Chce promować sentencję Roberta Brault "Ciesz się małymi rzeczami, bo może któregoś dnia obejrzysz się za siebie i zdasz sobie sprawę, że były to rzeczy wielkie".

Do końca listopada na łódzkich ulicach spotkać będzie można wolontariuszy w koszulkach z logo akcji. Będą rozdawać białe bransoletki i tłumaczyć na czym polega wyzwanie 21 dni. O akcji z pewnością będzie głośno również w internecie.


Źródło: http://lodz.naszemiasto.pl

  • Beata Szybiak

    Dodano 2012-10-04 13:13:27

    to cos dla mnie


  • Julia Nowacka

    Dodano 2012-11-09 17:16:21

    Powiedz STOP narzekaniu -----> Już