Sztuka w witrynie na Pietrynie

Ocena użytkowników:  / 21
SłabyŚwietny 

Łódzkie artystki stworzyły "wędrującą witrynę". Chcą, by w oknach pustych lokali na Piotrkowskiej artyści wystawiali swoje prace.

Pomysł na wykorzystanie pustych witryn przy ulicy Piotrkowskiej mają łódzkie artystki: projektantka odzieży Matylda Leśnikowska i fotograf Magdalena Oraczewska. Chcą oddać witryny twórcom do wystawiania swoich prac.
- To nasz pomysł na uratowanie Piotrkowskiej - mówi Matylda Leśnikowska. - Niektórzy nasi znajomi nie byli tutaj po trzy lata. Chcemy to jakoś zmienić - dodaje.

Pierwsza instalacja już powstała. Na wystawie po zamkniętym sklepie z bielizną przy Piotrkowskiej 54 pojawiła się wystawa "Futrzaki w Łodzi". W witrynie można zobaczyć zdjęcia Magdaleny i konstrukcje kartonowo - odzieżowe Matyldy.

- Najdłużej, bo ponad dwa miesiące, zajęło nam przekonanie administracji, by udostępniła nam witrynę - przyznaje Matylda Leśnikowska.

Instalację wykonały na własny koszt z pomocą znajomych i zaprzyjaźnionej drukarni. Artystki chcą, żeby wykorzystanych witryn było jak najwięcej. - Chcemy je zajmować tak długo, jak będą stały puste. Mogą to być dwa tygodnie albo kilka miesięcy - tłumaczy Matylda.

Po wynajęciu lokalu instalacje mogą być przenoszone do kolejnych pustych okien. Stąd nazwa projektu "Wędrująca witryna". Zdaniem artystek korzyści byłyby obustronne. Twórcy mogliby pokazywać swoje prace osobom niechodzącym do galerii, a mieszkańcy Łodzi mieliby co oglądać podczas spacerów.

Według autorek koncepcja ma same zalety. - Myślę że witrynę z wystawą będzie też łatwiej będzie wynająć niż pustą. Ktoś zobaczy wystawę i może chcieć w niej umieścić swój sklep - przekonuje Leśnikowska.

Panie chcą zainteresować swoim pomysłem władze miasta i właścicieli prywatnych kamienic. Koszt zagospodarowania jednej wystawy szacują na tysiąc złotych. Chyba, że artyści będą gotowi zrezygnować z gaży lub z własnych środków kupią materiały.

Miejsc do wystawiania dzieł sztuki w najbliższym czasie łodziankom na pewno nie zabraknie - przy deptaka straszy teraz ponad 30 pustych witryn. Niektóre lokale czekają na wynajem od miesięcy. Tylko na krótkim odcinku między ulicami Rewolucji i Jaracza pustych lokali jest 10.


  • Bartek Kurkowski

    Dodano 2015-01-04 21:36:59

    Bardzo interesujące :)


  • Iwona Koźlakowska

    Dodano 2015-08-23 14:27:11

    spoko :)


Pokaż wszystkie komentarze